Pane, dobrý Bože, obraciame sa k tebe vo svojej tiesni. Priznávame nielen svoju obmedzenosť, ale i bezmocnosť. Vraciame sa k tebe a vyznávame, že ty si všemohúci. Ty jediný si Pán. Len tebe patrí všetka moc a sláva. Pokorne a so zahanbením v tvári priznávame, že sme boli príliš upriamení na svoje práva a nároky, hľadali príjemnosť a pohodlie, zábavu či adrenalín, nedbali sme na druhých, ani na teba a tvoj poriadok. K prírode sme boli bezohľadní a chceli stále viac. Cestovaním za krásami sme znečistili vzduch i more. Svojou bezohľadnosťou sme nakopili hory odpadkov. Svojou chamtivosťou sme zamorili polia pesticídmi, vody antibiotikami, hormónmi a antikoncepciou, chovali sme sa ako páni sveta a vládcovia stvorenstva, upravovali sme si zákony i pravidlá myslenia. Prestal si byť pre nás istotou, keďže je všetko relatívne, a absolútne je už len naše naduté ja. Z toho potom pramenia mnohé naše konflikty.

Vo svojej zaslepenosti sme nevedeli čítať znamenia. Hlásatelia radostne oznamovali, že zase bude svietiť slniečko. Väčšine nevadilo, že vysychajú stromy a množia sa myši, že v krajinách bez dažďa je hlad a ľudia utekajú za chlebom. Iní utekajú pred vojnou, ktorá je tu vlastne len preto, aby mal niekto väčší zisk, vplyv a moc, aby bol odbyt zbraní a niekde inde mali slušní ľudia prácu. Peniaze a zisk sa nám stali najvyšším bohom, ktorému sme obetovali spravodlivosť a právo i biedu chudákov v rozvojových krajinách. Šťastie jednotlivcov sme stavali vyššie ako zodpovednosť, chvíľkové pocity nad vernosť manželským sľubom, práva dospelých nad práva detí na lásku oboch rodičov, na istotu domova a zdravé morálne životné prostredie, pretože sme sa nedokázali zriecť zlého príkladu. Sebectvo nám zabránilo žiť pre ďalšie generácie, miliónom počatých detí sme nedovolili narodiť sa, a tak vymierame a nemá na nás kto pracovať. Utečencov neprijímame, pretože sa ich bojíme.

Ako bezohľadní kolonizátori prijímame z iných krajín iba šikovné ruky a bystré hlavy, zatiaľ čo ich krajiny bez nich upadajú a nedokážu sa sami pozdvihnúť.

Prijmi, Pane, našu kajúcnosť a pokorné vyznanie. Očisti nás, keď s ľútosťou priznávame svoju vinu. Dopraj nám znovu povstať a vrátiť sa k tebe, ktorý si Cesta, Pravda, Istota a Múdrosť. Spoliehame sa na tvoju lásku a tvoje milosrdenstvo. Stiahni trestajúcu ruku a zastav lavínu chorôb. Obráť nás a my sa vrátime k tebe. Vezmi nám srdcia kamenné a daj srdcia z mäsa.

Vráť nám radosť z tvojej ochrany a bezbožných budeme učiť o tvojich cestách, svedčiť im o tvojej láske a hlásať tvoju dobrotu. Daj nám svojho Ducha, aby v nás miloval on, keď my sami nedokážeme milovať nezištne. Daj nám odvahu zomierať sebe a žiť pre teba, nechať sa viesť múdrosťou tvojho slova, aby v nás zvíťazil tvoj život a rástlo tvoje kráľovstvo, kráľovstvo spravodlivosti, lásky a pokoja. Ty jediný si našou nádejou a my pevne veríme, že nás, Bože, nesklameš. Amen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *